1. Projektuj wrażenia, a nie przedmioty.

Kluczem w projektowaniu nie jest forma, ani kolor, czy faktury danego materiału. Chodzi o odbiór całości na tle innych przedmiotów, budowli, elementów danej kompozycji. Im bardziej potrafisz usystematyzować i wprowadzić konsekwentnie dany pomysł w życie, tym lepiej. Skupiaj się zawsze na całościowym odbiorze kompozycji. Pozwól sobie na kontrast z tłem. Wydobądź z obiektu to, co uważasz za najistotniejsze.

2. Zapanuj nad swoim ego.

Projektowanie nie polega na dominowaniu i narzucaniu innym twoich gustów, czy stylu w jakim projektujesz. Projektuj z poszanowaniem dla otoczenia i dla użytkowników twojej kompozycji. Każdy lubi zamknięte i spójne kompozycje. Swobodnie nakreślone wizje, których intencji nie da się ująć jednym zdaniem nie są akceptowane. Zaprojektuj siebie a reszta pójdzie gładko.

3. Architektura to prawda. Architektura jest ćwiczeniem w opowiadaniu historii.

Kluczem do odniesienia sukcesu w architekturze jest właściwie zadane pytanie przed przystąpieniem do projektowania czegokolwiek. Zadając pytanie najpierw sobie postaraj się je uprościć do znaku, ikony, symbolu. Nikt nie potrafi biegać, zanim nie nauczy się chodzić.

4. Projektuj więcej.

Projektowanie architektury polega na opowiedzeniu właściwej historii w odpowiedni sposób. To również umiejętność konsekwentnego dążenia do celu w sposób świadomy i zgodny z tobą. Jeśli ktoś prosi cię o zaprojektowanie krzesła, zaprojektuj krzesła i stół w komplecie. Projektuj więcej, wtedy okaże się, czy zadajesz właściwe pytania i udzielasz na nie odpowiedzi w sposób całościowy i spójny.

5. Popatrz na przestrzeń poprzez jej dopełnienie.

Słynni urbaniści zawsze rozpoczynali projektowanie od zaprojektowania tego, co ma być niewidoczne. Projektuj pustką. Projektuj przestrzeń, a nie budynki. Struktury architektoniczne potrafi zbudować każdy. Nie wszyscy wiedzą, w jaki sposób zaprojektować plac, na którym nie widać by cokolwiek się działo. Uważam, że dobrzy architekci planują interakcje użytkowników w danej przestrzeni. Dają im możliwości poruszania się w górę schodami, czy poziomo korytarzem.

6. Architektura zaczyna się od pomysłu.

Zaprojektuj DNA budynku. Design i architektura idą z sobą w parze. Krystalizowanie pomysłu to proces ciągły. Od pomysłu do ukończenia realizacji jest długa droga, niektóre budynki powstają latami. Przykład: Sagrada Familia w Barcelonie projektu Antonio Gaudi’ego.

7. Właściwa odpowiedź to dwie odpowiedzi.

Na każde pytanie możesz odpowiedzieć co najmniej na dwa sposoby. Staraj się uzasadniać twoje projekty minimum dwoma punktami. Przekonasz się, że szukanie odpowiedzi na zadane pytanie pozwoli ci utorować drogę lepszym pomysłom.

8. Szukaj, poszukuj, inspiruj się.

Zawsze kieruj się intuicją. Polegaj na sobie. Twoje pomysły na zadane pytania są odpowiedzią. Szukaj właściwie zadanych pytań dookoła siebie. Inspiruj się problemami innych. Być może, a raczej na pewno, ktoś już miał podobne problemy projektowe – postaraj się wsłuchać w potrzeby innych.

9. Dobry projektant potrafi porzucić dobry pomysł.

Zapomnij o twojej ocenie danego projektu. Spójrz szeroko na zadane pytanie. Przywiązuj wagę do problemu a nie do projektu. Im bardziej przywiązujesz się do danej odpowiedzi, tym gorzej. Nie twierdzę, że nie potrafisz projektować. Myślę, że nawet jeśli masz wypracowany warsztat, to dopracowany wizualnie projekt nie zawsze jest odpowiedzią na zadane pytanie.

10. Analizuj proces a nie produkt.

Architektura to logiczna struktura dla interakcji ludzkich. Budynki nie są sztuką. Pomimo, że tworzone z ludzkim zaangażowaniem i poświęceniem, zawsze są wartościowe ze względu na ponadczasową odpowiedź na podstawową potrzebę ludzką – bezpieczeństwo.

KONIEC