Zakładam, że szukasz pracy na stanowisku praktykanta / młodszego architekta / asystenta architekta, jesteś na etapie przygotowywania portfolio z pracami, jakie do tej pory udało Ci się wykonać. Zadajesz sobie ciągle pytanie: ,,Jak przygotować portfolio, aby dostać wymarzoną pracę?”

Niech ten post nieco rozjaśni Ci drogę do przedstawienia Twoich prac od najlepszej strony w Twoim świeżym, nowoczesnym i zapamiętywalnym portfolio.

,,Czym jest portfolio architekta?”

Według wikipedii: ,,Portfolio jest to teczka (także w sensie dosłownym lub np. segregator) z przykładowymi pracami artysty, a w szerszym znaczeniu prezentacja dokonań danej osoby lub firmy, np. plik zawierający próbki, przykłady i wizerunki wykonanych, kompletnych prac, mogących być podstawą do oceny jej umiejętności, zdolności do pracy na danym stanowisku lub wykonania danego zadania.”

Czym jest portfolio architekta? – najprościej rzecz biorąc to wizytówka Twoich dotychczasowych dokonań. Forma prezentacji jest praktycznie nieograniczona, ale jednak dobrze wiedzieć o podstawowych faktach nt. projektowania portfolio.

Jak przygotować portfolio? W jakiej formie złożyć teczkę? Czy musisz drukować teczkę projektów?

Rozróżniamy 3 różne sposoby prezentacji portfolio:

1. teczka – portfolio w formie drukowanej (najczęściej na papierze lub kalce);

2. cyfrowa wersja teczki, najczęściej w formie pliku PDF, gotowego do wydruku;

3. strona www prezentująca Twój dorobek.

Oczywiście form prezentacji projektu można mnożyć w nieskończoność, ale zakładamy, że ograniczamy się do tych wymienionych powyżej. Wszystko i tak zmierza do tego, aby dysponować każdym z tych trzech wariantów w momencie aplikacji o pracę, czy też podczas rozmów z Twoim inwestorem.

TECZKA: jest to trochę old-schoolowe pojęcie, ponieważ dziś przesyłając ,,teczkę” i aplikując na stanowisko architekta w biurze projektowym najczęściej przesyła się aplikację poprzez e-mail. W biurze dokumenty są najważniejsze, a dodatkowe sterty papierów w postaci nieznanych projektów nie zawsze są przydatne. Szczególnie w polskich realiach, gdzie biura nie zatrudniają dodatkowych osób zajmujących się rekrutacją.

Pożądany format pliku to PDF maksymalnie o wielkości do 5 MB (czyli skompresowany). Innymi słowy – plik gotowy do wydruku. Jeśli studiujesz architekturę i masz minimalną wiedzę z zakresu obsługi komputera, na pewno wiesz, w jaki sposób przygotować PDF’a 😉

Portfolio w formie strony www również może być pomocne. Jeśli wiesz, jak zorganizować stronę, to jest to duży plus dla Ciebie. W sieci znajdziesz wiele darmowych serwisów, które oferują darmowe strony www, najczęściej właśnie zoptymalizowane są one pod kątem prezentacji grafiki (np. wix, carbonmade).


Osobiście polecam wordpress’a, ponieważ jest bardzo wiele dostępnym templatek i plugin’ów umożliwiających praktycznie za kilka złotych założenie dobrze prosperującego portfolio w sieci.

CASE STUDY, czyli studium przypadku na przykładzie UN STUDIO.

Co powinna zawierać kompletna aplikacja o pracę(portfolio) według architektów z Amsterdamu?

Aplikacje powinny zawierać

Prezentację Twoich prac (projekty, szkice, rysunki techniczne), Curriculum Vitae (zawierające Twoje dane osobowe, znajomość oprogramowania) oraz preferowany termin rozpoczęcia (praktyk) pracy.

Wymagania

Dobra znajomość angielskiego, umiejętności modelowania 3D, znajomość oprogramowania typu CAD, pozwolenie na zamieszkanie i pracę na terenie Holandii. Bądź dobrze zorganizowany i klarowny w prezentacji swojej aplikacji, wpisuj swoje imię i nazwisko na wszystkich materiałach, jakie przesyłasz. Zaprezentuj najszersze spektrum Twojej wiedzy i doświadczenia, jakie tylko możesz.

(!) Utrzymuj portfolio w prostej i profesjonalnej formie. Co niemniej ważne – nie prezentuj projektów, które nie są Twoje. (!)

Na zakończenie pierwszej części o tym jak (nie)projektować autorskiego portfolio, polecam lekturę przykładowego pliku PDF, na którym na pewno NIE NALEŻY SIĘ WZOROWAĆ przy opracowywaniu autorskiego portfolio:

http://issuu.com/dziennik-architekta/docs/131129_portfolio_confidential .

 

Dziennik-Architekta.pl