-Po prostu – szanuj to, co robisz…

Middle-Finger-Up ikona

 

…przecież nikt nie zrobi tego za Ciebie!

 

W ostatni piątek, tj. 24-ego października 2014 r. podczas konferencji w Oviedo, w północnej Hiszpanii,Efraim Goldberg, znany niektórym jako Franciszek O. Gehry, pokazał środkowy palec. Odmawiając tym samym odpowiedzi jednemu z dziennikarzy na zadane pytanie.

,,Jaka jest Twoja (czytaj: Franciszk’a) odpowiedź na stwierdzenie, że projektujesz tylko i wyłącznie na pokaz?”, takie padło pytanie z sali do Frank’a.

 

 

Wystawił środkowy palec, a po chwili napił się kawy.

-Dlaczego to zrobił?!

-Skąd w znanym starchitekcie, projektancie jednego z najważniejszych Muzeów współczesnej architektury tyle polskości i ignorancji? Otóż, jak się okazało po zbadaniu tego tematu i korzeni Efraim’a – jest on w połowie Polakiem, w połowie jest pochodzenia żydowskiego. Połowa jego rodziny wywodzi się z Łodzi, miasta zlokalizowanego w środkowej Polsce.

Jak wszyscy wiedzą, jest to jeden z prekursorów ruchu dekonstruktywistycznego w architekturze (obok Zahy Hadid, Daniela Libeskinda).

Jego budynki charakteryzują się niesamowitą ekspresją elewacji, przy czym należy pamiętać, że wiele z jego realizacji zostało dość znacznie skrytykowane za niekorzystne rozwiązania przestrzenne wewnątrz – pochyłe ściany i falujące stropy…

 

Pomimo jego radykalnych opinii i pretensjonalnej postawy, Frank O. Gehry otrzymał nagrodę Pritzker’a około 25 lat temu, z czego najprawdopodobniej musi być bardzo dumny do dziś.

 

 

^^^
Następnego dnia po tym wydarzeniu otrzymał on nagrodę, bagatela, 50 000 € z rąk samego króla Hiszpanii, Filipa VI.

-Kiedy przekracza się granicę dobrego smaku? Czy to etyczne, aby być ignorantem?

Jak widać poniżej, nie tylko starchitekci mają w sobie tyle przekory. Zobacz inne gwiazdy, które chyba również poczuły się obrażone, albo po prostu miały słabszy dzień.

 

adele

architekt studia school of architecture