Architektura jest nudna? – Dlaczego?

Kilka lat temu znajomy, który wygłaszał radykalne opinie na każdy temat okazał się najzwyczajniej w świecie kłamcą. Twierdził on, że architektura jest nudna. Nie zgadzam się z tym stwierdzeniem. Jeśli postrzegasz architekturę jako nudną i nieciekawą zajawkę, to okaże się, że za kilka dobrych lat utkniesz w miejscu nie robiąc nic z twoją największą pasją, architekcie.

architekcie, jesteś nudny

Dlaczego architektura miałaby być nudna?

Jeśli założysz, że słowo architektura rozumiane jest jako życie, lub inaczej – ludzie dookoła, to stwierdzenie to jest o tyle prawdziwe, o ile otaczasz się nudnymi ludźmi. Ja myślę, że to twój wybór z kim i dla kogo chcesz pracować. Podejście do architektury, jak do sportu okazuje się być strzałem w 10. Zdrowy sportowy duch rywalizacji, konkursy i możliwość wykorzystania współczesnych mediów do dzielenia się twoją wiedzą z innymi pozwala na ciągłe rozwijanie twoich pasji, architekcie.

W naszym pięknym kraju zaprojektowano ponad 10 000 typowych domów jednorodzinnych – czyli powtarzalnych projektów, tzw. katalogowców. W rankingu globalnym, tylko USA mogą pochwalić się dwukrotnie większą liczbą tzw. typówek. Jaki to ma związek z nudną architekturą?

Żyjemy w Polsce. Tu się urodzliśmy i tu pewnie będziemy spędzać resztę życia. Jeśli podejdziesz do architektury jak do wyzwania, to nigdy nie będziesz się nudzić a kraj nasz okaże się mniej nudny, architekcie.

Dlaczego architektura jest pasjonująca?

Proces twórczy, możliwość kreowania rzeczywistości na kartce, czy w komputerze, a następnie realizacji twojego projektu powinno cię angażować na 110%. Jeśli jest inaczej – daruj sobie. Jeśli nie radzisz sobie z obsługą komputera, ale wiesz, że potrafisz wytłumaczyć zasadę jak wyznaczyć proporcję złotego podziału – architektura jest dla ciebie trafionym zawodem.

Architekcie, czy ludzie, podobnie jak architektura, są nudni?

I tak i nie:

-Tak, jeśli chcesz ich tak postrzegać. Jeśli twierdzisz, że architektura jest nudna, to twoje życie musi być szalenie nieciekawe.

-Nie, jeśli patrzysz na innych z perspektywy ich przyjaciela. Okazuje się, że twoje zaangażowanie w ich potrzeby i pomoc w rozwiązywaniu ich problemów nie jest tylko wizerunkową flagą, którą chcesz zaprezentować w dni odświętne.

Architekcie, doceń architekturę.

KONIEC