Zakładam, że dotychczasowe wpisy traktowały tylko i wyłącznie o byciu (st)architektem. Skupiałem się na relacjach międzyludzkich. Tworzyłem sztywne ramy dla wyrazistych, a czasami barwnych postaci. Zdecydowanie nikt z was, architekci, nie jest i najprawdopodobniej nie będzie nigdy następczynią Zahy Hadid, czy następcą Rema Koolhaas’a.

Szczerze mówiąc czasy starchitektów skończyły się już bezpowrotnie. W XXI wieku każdy, kto chce może zostać mentorem dla mas, architekcie. Wystarczą odpowiednie „pomysły” i konsekwentne wdrażanie ich w życie poprzez social media. Jak już pisałem wcześniej – CEL – jest to słowo klucz. W chwili gdy piszę te słowa zastanawiam się nad sensem i celowością studiowania – Czy chodzi o kasę? Być może o wypracowanie silnego charakteru? -Nie wiem, ale postaram się to wyjaśnić, architekcie.

,,Patrz szerzej, z perspektywy człowieka siedzącego, a najlepiej z poziomu 165 cm nad terenem i zachowaj piony w tej cholernej wizualizacji.” Autor: nieznany, tytuł: „Proza życia”.

 

archilans
Co wikipedia mówi o haśle wizualizacja?

WIZUALIZACJA -ogólna nazwa graficznych metod tworzenia, analizy i przekazywania informacji. Za pomocą środków wizualnych ludzie wymieniają się zarówno ideami abstrakcyjnymi, jak i komunikatami mającymi bezpośrednie oparcie w rzeczywistości. W dzisiejszych czasach wizualizacja wpływa na sposób prowadzenia badań naukowych, jest rutynowo wykorzystywana w dyscyplinach technicznych i medycynie, służy celom dydaktycznym, a także bywa pojmowana jako środek wyrazu artystycznego.

WIZUALIZACJA (TWÓRCZA) – wyobrażanie sobie pożądanych przedmiotów, sytuacji, zdolności, stanów mentalnych itp., stosowane jako metoda do ich osiągnięcia. Wykorzystywanie wyobraźni, myśli i woli do spowodowania zmian w sobie i w otoczeniu.

Wniosek jest prosty. Jeśli w trakcie studiowania (architektury) skupiasz się bardziej na otoczeniu i osobach, które cię oceniają – przepadniesz i zostaniesz upupiony. Jeśli od początku obierzesz pewien cel, masz pomysł i konsekwentnie go wdrożysz – przekonasz się, że ciężka praca popłaca. Realizacja twoich marzeń, pomysłów i idei – bezcenne.

Cel studiowania architektury polega tylko i wyłącznie na studiowaniu otoczenia życia a nie na samym człowieku. To lekarze znają się na potrzebach ludzi. Architekcie, ty zapewniasz tylko schronienie. Tylko, albo aż. Jeśli uda ci się zrealizować choć jedną z twoich idei architektonicznych – BRAWA!

KONKLUZJA:
Od dziś staram się pisać bardziej o ideach i brać na warsztat pomysły architektoniczne. Postaram się wyjaśniać, dlaczego autorzy wybranych przeze mnie obiektów podejmowali takie, a nie inne decyzje projektowe. Cel? – konsekwentne prowadzenie bloga, lecz w nieco innej formule.
KONIEC