Kawa to podstawowy napój architektów

Siedzimy w kawiarni. Pijemy kawę: ja flat white, ona małą czarną, czyli espresso. Luźno rozmawiamy. Ona twierdzi, że jest architektem, bo projektuje wnętrza – ok, pomyślałem, nic wielkiego. Dzisiaj przecież każdy może być architektem. W dalszej rozmowie dowiaduję się, że skończyła przyspieszony zaoczny kurs na krakowskiej prywatnej uczelni. – ok, pomyślałem, nic wielkiego. Dzisiaj przecież każdy może projektować wnętrza, przecież ona jest architektem –  pomyślałem – bo tak stwierdziła.

architekt to nie architekt

Jednak, ja między słowami przyznaję, że ponad dwa lata temu, w 2016 roku, uzyskałem uprawnienia, co ona skwitowała szeregiem pytań, oto kilka z pytań mojej koleżanki, powiedzmy – po fachu:

  • Co to są uprawnienia?
  • Co to jest izba?
  • Czy będąc w sarpie jest się architektem?
  • Co muszę zrobić aby mieć uprawnienia?
  • Po co mi uprawnienia?

sarp to nie izba

Olbrzymie oczy zrobiłem, prawie tak wielkie jak Yoda. Patrzyłem na moją rozmówczynię z wielkim poczuciem niedowierzania. Nie-do-wiary!

Ona stwierdziła później, że na prawdę nic nie wie o tych uprawnieniach, nic nie wiedziała o izbie. Nazywała się architektem, bo projektowała wnętrza.

Cóż, ciężko obwiniać ją personalnie za brak podstawowej wiedzy w zakresie znajomości Ustawy Prawo Budowlane. Przecież 24 lata temu w programie szkoły podstawowej nie mieliśmy tak precyzyjnej wiedzy jaką dzisiaj można uzyskać z pomocą dostępu do sieci. Nie sposób jednak zapomnieć, że jest to jednak ta chwila prawdy, w której zdajesz sobie sprawę, że nie każdy odróżnia architekta od architekta wnętrz.

Moje przemyślenia, wywody i podsumowanie znajomości tematyki uprawnień w pigułce znajdują się poniżej.

Zostań architektem w 3 prostych krokach!

  1. uzyskaj dyplom magisterski jednej z polskich uczelni wyższych
  2. uzyskaj pozytywny wynik egzaminu na uprawnienia budowlane w specjalności architektonicznej
  3. zostań członkiem jednej z 16 okręgowych Izb Architektów RP.

Proste, prawda? 🙂

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: